Lovecraft pro začátečníky: co číst jako první

Cthulhu. Arkham. Lovecraft. V žánru horroru snad ani nejde přehlédnout jméno klasika a legendy, kterou jeho bohatá fantazie přinesla světu. Navzdory svému poměrně krátkému životu, (15. března to bylo 88 let od jeho smrti, se kterou se setkal v 46 letech) obohatil literaturu fenoménem, který dodnes fascinuje mnohé a žije napříč různými médii (krom knih už dnes můžeš najít Lovecraftem inspirované deskové hry, PC hry, gamebooky a RPG, filmy, hudbu – prostě na co si vzpomeneš).
Pokud Lovecraftův vliv dodnes pociťujeme napříč tolika různými sférami, člověk by čekal, že toho musel napsat opravdu hromadu, aby byla jeho mytologie stále živá a atraktivní i pro člověka 21. století. Když se podíváme na jiného otce-zakladatele žánru – čímž J. R. R. Tolkien pro fantasy určitě byl, tak jako Lovecraft pro horror – vidíme krom jeho opusu magnum (Pán prstenů) tolik dalších prací rozvíjejících jeho svět a historii.

Při bližším pohledu na dílo Lovecraftovo ale zjišťujeme, že jeho tvorba zas tak bohatá nebyla – na to jaký význam pro nás má. H. P. Lovecraft je z většinového pohledu primárně otcem mýtu Cthulhu, ale jeho literární odkaz sestává spíš z krátkých povídek a novel, a pro čtenáře tak může být náročné se zorientovat v různých vydáních a případné návaznosti. Na Lovecraftův vliv v žánru horroru už jsme si v minulosti posvítili.
Hodnocení: Co si však určitě přidat na svůj To read list? Na to se společně podíváme dnes!
Volání Cthulhu
Pokud chceš proniknout pod pokličku rovnou samotnému Cthulhu, určitě se vyplatí začít s touto sbírkou povídek, která je sice jen střípkem skládačky mýtu samotného, ale když už se vydat do světa nezměrných hrůz, jenž pro nás autor nachystal, tak samozřejmě s tím nejikoničtějším ze všech Prastarých.
V horách šílenství
Zásadním dílem v Lovecraftově bibliografii je rozhodně vyprávění vědce o katastrofické antarktické expedici vyslané Miskatonickou univerzitou. Podává svědectví a zároveň se od podobných nápadů snaží odradit ostatní plně si vědom toho, že bude označen za blázna.
Příběh představuje prastarou a mimozemskou historii Země a mísí se v něm množství základních motivů, které se u autora opakují – prastaré bytosti v minulosti ovládající svět, zájem o polární výpravy, geologii či obdiv k Edgaru A. Poeovi. Rozdělení členové výpravy, záhadné stopy, převratné nálezy – a základ pro nepříjemný vývoj situace je namíchán!
Když ještě ke všemu najdou zmínku o posledním městě Prastarých, dalo by se čekat, že je jejich osud zpečetěn...
Původní Lovecraftova povídka z 1936 se dočkala i komiksových zpracování. Zdařilou adaptací je určitě dvoudílná manga V horách šílenství od japonského scénáristy a ilustrátora Gó Tanabeho, který dokázal svým kreslířským uměním zachytit temnou atmosféru a hororové prvky Lovecraftových příběhů. Více se můžeš dočíst v naší recenzi.
Dunwichská hrůza
Povídka odehrávající se ve fiktivním Dunwichi je v podstatě jádrem mýtu Cthulhu, které nám dovolí nahlédnout i do Necronomiconu, fiktivního díla Abdula Alhazreda. Hlavním hrdinou je Wilbur Whateley – předčasně vyvinutý, obludný syn jedné z osamělých dunwichských rodin, který uchovává část úděsného tajemství zakázané knihy. Vědění, jež by nemělo být odhaleno žádnými lidmi, protože armády zla přežívají a jakmile by je někdo přivolal, apokalypsa by byla na dosah ruky...
Myslím si, že výše zmíněné tituly jsou základem, co se týče autorovy mytologie. Pokud by tě však lákalo postupně zkoumat, jak se vyvíjel autorův um napříč jeho životem, a bádat, kam všude se jeho imaginace vydala, nabízí se nám díky počinu Knihy Zlín unikátní příležitost pročíst se postupně sebranými spisy, které u nás v letech 2010 – 2013 vyšly a jsou českému čtenáři stále k dispozici. V pěti svazcích skrytých za krásnými ilustracemi Františka Štorma čeká na čtenáře hutná a podmanivá atmosféra Lovecraftových povídek.
Sebrané spisy H.P. Lovecrafta
Tyto sebrané spisy postupně vycházely jednotlivě v těchto knihách: Hrobka, Měsíční močál, Volání Cthulhu díl 1, Volání Cthulhu díl 2 a Stín z času. Před dvěma lety vyšly znovu v krásném boxu souhrnně a je možné si je tak pohodlně sehnat všechny naráz. Čtenář se jimi může postupně dle nálady prokousat od začátku do konce, nebo zvolit úplně jiný čtecí pořádek.

Já se do Spisů pustila pěkně postupně od Hrobky, protože přeskakování mi vůbec není vlastní, a tak jsem se pěkně nořila do fantaskního a bizarního světa Lovecraftovy prózy, který buď čtenáře okouzlí nebo se mu zhnusí – záleží jak velký kamarád s hororem jako žánrem jsi.
Hned v prvním svazku jsem si z kraje připomenula povídku Dagon, se kterou jsem na začátku roku měla tu čest ve stejnojmenném gamebooku a která čtenáře mrazí, ať už ji čte nebo zažívá na vlastní kůži s gamebookem.
Další z mnoha povídek, která mi utkvěla v paměti, pak byly Ultharské kočky – vypadá to, že Lovecraft byl stejně jako já milovníkem koček a co si budeme, po přečtení se na svoje vlastní kočičí démony dívám s trochu jiným respektem.
Těch povídek je ovšem v kompletních Spisech tolik, že nemám prostor v rámci jednoho článku rozebrat všechny. Taky si myslím, že by si měl čtenář udělat vlastní názor – některá povídka se může líbit víc, některá míň, každý prostě máme jiný vkus.
Proto si sežeň, kteroukoli ze zmíněných knih a nech se podmanit. Buď propadneš mýtu Cthulhu, anebo při čtení přijdeš o rozum jako mnozí z autorových hrdinů. Zkus to a uvidíš. Přece jen, čtení je bezpečná zábava a co se jen může stát? Originál Necronomiconu naštěstí dostupný není...
Hodnocení: Jak jsi nam tom s Lovecraftem ty? Četl jsi Spisy? Nebo se teprve chystáš? Určitě to neodkládej a dej vědět na Discord imago, pokud si myslíš, že je nějaký lepší systém, jak se s Lovecraftem a jeho světem seznámit.
autor Jana Mrkvicová