Průvodce fantasy podžánry: od epických legend po syrové příběhy

Fantasy je širokým literárním žánrem, který čtenáře zavede do světů, které posouvají a proplétají hranice mezi realitou a fantazií. Je to místo, kde kouzla, mýtické bytosti a magická království ožívají, kde hrdinové čelí neuvěřitelným výzvám a nečekaným nepřátelům.
Brána do nekonečných světů
Fantasy žánr se od svého vzniku vyvinul v mnohem širší formu. V dnešní podobě zve fantasy své čtenáře na putování po magických říších, kde nabízí příběhy plné záhad, dobrodružství, morálních dilemat a hlavně nezapomenutelných postav. Fantasy může čerpat z mytologie, historie i lidových tradic, kdy v kombinaci s tvůrčí svobodou mohou autoři vytvářet zcela nové světy.
Vzniká tak široký prostor pro různé podžánry, které se mohou lišit atmosférou, tónem a zaměřením. Ať už jsi fanouškem velkolepých epických příběhů, nebo preferuješ temnější a syrovější vyprávění, ve fantasy se najde něco pro každého. No ale kdo se v tom má vyznat?
Přesně proto jsme přišli s nápadem na článek, kde se na pár klíčových podžánrů fantasy podíváme. Na úvod si představíme hned čtyři: high fantasy, low fantasy, mythic fantasy a sword & sorcery.
High fantasy: epická dobrodružství v magických světech

High fantasy je nejvíce propracovaná a epická podoba fantasy. To, co si obvykle představíme, když tento žánr někdo zmíní. Světy v high fantasy bývají kompletně vymyšlené, kdy si autor často vytvoří i svůj vlastní world building – tedy to, jak jeho svět funguje, jaké bytosti v něm žijí, případně i vlastní jazyk. Jsou plné magie, kouzelných bytostí a klíčovou roli zde hraje i boj mezi dobrem a zlem. Dalším stěžejním prvkem bývá hrdina, který má před sebou nelehký úkol – zachránit svět.
Největším představitelem tohoto subžánru je bezesporu J. R. R. Tolkien a jeho trilogie Pán prstenů. Ne nadarmo se mu říká otec fantasy. Tolkien vytvořil svět Středozemě, který je jak rozsáhlý, tak detailně propracovaný. Obsahuje vlastní jazyky, dějiny a kultury.
Dalším skvělým příkladem je sága Kolo času od Roberta Jordana, kde se čtenáři ocitají v nekonečném cyklu boje mezi světlem a temnotou. Za zmínku stojí i Odkaz dračích jezdců (Eragon) od Christophera Paoliniho – příběh mladého hrdiny a jeho boje proti temnému vládci, kde magie hraje klíčovou roli a je pevně svázaná se starověkou řečí, silou vůle i propojením s draky.
Low fantasy: realita s nádechem magie

Oproti tomu se low fantasy odehrává v našem reálném světě, nebo v jeho alternativních verzích. Magie zde nemusí být všudypřítomná a hrát hlavní roli, tento subžánr často sleduje obyčejné postavy, které se setkají s něčím nenormálním, co do našeho světa běžně nepatří. Low fantasy může být temnější a realističtější, ale stále obsahuje fantastické prvky. Soustředí se ve větší míře na každodenní život postav.
Jedním z nejlepších příkladů low fantasy je Harry Potter od J. K. Rowlingové, kde čarodějnický svět existuje vedle toho našeho a střetávají se v omezené míře. Ačkoliv je zde magie víc než dost, do low fantasy se Harry Potter často řadí právě díky zasazení do světa, který má s realitou hodně společného.
Zařadit zde můžeme i Píseň ledu a ohně od George R. R. Martina. Příběh se odehrává v prostředích, která se podobají našim historickým realitám. Fantastické prvky zde nedominují a magie je ve světě spíš omezená. Velký důraz je kladen na politické intriky a boj o moc, což bývá pro low fantasy typickým prvkem.
Pro milovníky české historie vzpomeneme Husitskou trilogii od Andrzeje Sapkowského, která kombinuje historické události s prvky fantasy. Příběh sleduje osudy Reinmara z Bielawy v době husitských válek, kde se realita prolíná s mystikou.
Mythic fantasy: návrat k mýtům a legendám

Mythic fantasy čerpá z dávných mýtů, legend a folklóru různých kultur. Autoři tohoto podžánru využívají původní příběhy jako inspiraci k vytvoření nových. Postavy mohou být bohové, polobohové a nebo hrdinové z dávných dob, kteří prochází těžkými zkouškami.
Jako příklad můžeme uvést oblíbeného Zaklínače od Andrzeje Sapkowského. Příběhy o Zaklínači mají silný mýtický nádech jak ve způsobu budování světa, tak v tom, jak jsou postavy vykresleny.
Druhá neméně oblíbená série je Percy Jackson od Ricka Riordana. V sérii se postavy setkávají s mytologickými bytostmi, bohy a hrdiny z antických legend.
Dalším autorem, který do svých příběhů zapojuje božstva, mýty a legendy různých kultur, je Neil Gaiman. Jeho nejznámější díla, která do mythic fantasy rozhodně patří, jsou Američtí bohové, Sandman nebo Severská mytologie.
Sword & Sorcery: temné, syrové a dobrodružné příběhy

Sword & sorcery, česky subžánr Meče a magie, se zaměřuje na akci, dobrodružství a individuální hrdiny, kteří se potýkají s temnými a nebezpečnými silami. Tento žánr se vyznačuje rychlým tempem a drsným tónem, přičemž se místo na velké epické příběhy soustředí na osobní souboje a magii.
Klasickým příkladem je Barbar Conan od R. E. Howarda. Conan je hrdina, který se pohybuje v nehostinném světě plném monster, zrádných kouzelníků a intrik. Taky bychom neměli opomenout knižní sérii Fafhrd & Šedý Myšilov samotného zakladatele Sword & sorcery – Fritze Leibera. Dva hrdinové se zde společně vydávají na dobrodružství, kde se setkají s magií, démony a nebezpečnými protivníky. Příběhy jsou plné akce, bitev, intrik a kouzel, což je pro žánr typickým znakem.
Fanoušci světa Warhammer Age of Sigmar by nám neodpustili, kdybychom nezmínili jednu z nejoblíbenějších fantasy sérií Gotrek a Felix. Příběhy sledují dobrodružství trpaslíka Gotreka, který hledá hrdinskou smrt, a jeho lidského společníka Felixe, jenž má za úkol zaznamenat trpaslíkovy činy.
I mezi gamebooky se najdou takové, jež spadají do sword & sorcery. Mají akční děj, temná kouzla a hlavně – drsné hrdiny. Nejvíce titulů se najde v oblíbené sérii gamebooků Fighting Fantasy, jako např. Čaroděj z Ohňové hory nebo Město zlodějů.
Pro dnešek to stačí, ale nekončíme!
Jak už bylo řečeno, podžánrů fantasy existuje velké množství a dnes jsme zmínili jen čtyři. A proto je třeba pokračovat. :) Subžánrům fantasy se budeme věnovat i v dalším článku, který vyjde co nevidět – třeba za dva týdny? Necháme se překvapit! Na závěr si tedy shrňme, co nám znalost podžánrů může přinést?
Fantasy žánr a jeho podžánry nabízí rozmanitý svět příběhů. Díky tomu si najde každý to své, jenže taky je fajn umět se v tom trochu zorientovat. Znalost subžánrů je totiž skvělým způsobem, jak si usnadnit výběr knih a najít příběhy, které opravdu sednou tvému vkusu. Lépe odhadneš atmosféru, styl vyprávění a hlavní motivy knihy. Díky tomu si můžeš vybrat příběh podle aktuální nálady a preferencí, nebo si můžeš vyžádat doporučení, která ti budou dávat větší smysl.
Ať už tě láká epické dobrodružství, temná a drsná atmosféra nebo magický svět protkaný romantikou, znalost subžánrů ti umožní přesně trefit to pravé.
Autorka „Bunny“ Dominika Mátyásiová