Valentýn ve fantasy: TOP 5 příběhů o lásce

„Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl lásky čas.“ Takže je to jasně definováno černé na bílém – slovy našeho klasika Karla Hynka Máchy víme naprosto přesně, kdy je správný čas na to oslavovat lásku - a je to prosím pěkně v květnu. Takže máme vlastně času dost, nebo ne?
I když by to bylo krásné odložit záplavy srdíček a kýčovitých blbinek, které na nás útočí snad na každém kroku, bohužel. Dle legendy totiž za vlády římského císaře Claudia II. nemohli jeho nebozí vojáci činit dobré (či špatné) životní kroky vstříc stavu manželskému, protože se údajně bál, že by nechtěli chodit do války a raději by zůstali doma s rodinou. Jenže odvážný kněz Valentýn se tomuto zákazu vzepřel a tajně mladé páry oddával. Za to byl zatčen a 14. února popraven.
No a podle dalších teorií pak oslavy mučednictví svatého Valentýna splynuly s ještě starší římskou tradicí – pohanskými svátky Luperkáliemi spojenými s oslavou plodnosti.
A proto v dnešní době každý rok v únoru buď nadšeně tento svátek slavíme nebo nesnášíme, podle toho jestli jsme šťastně zadaní, nešťastně sami anebo sabotujeme tento importovaný komerční svátek s tím, že přece ten Mácha na to má patent a láska se má slavit zásadně v máji.
Ať už to máš jakkoli, je to v pořádku – každý dle svého gusta! Nicméně, i když se budeme snažit svátek sv. Valentýna ignorovat, úplně se to povede asi jen málokomu. A protože se tomu nedá vyhnout, proč si to jako správný nerd neaplikovat ve svém rybníčku a neužít si Valentýna aspoň vtipným filozofováním v případě, že tě nečeká jakákoli forma oslavy s drahou polovičkou?
Otázka k zamyšlení tudíž zní – kdyby se měl sestavit žebříček TOP 5 párů napříč fantasy žánrem – které by to byly? (A záměrně to není TOP 10, protože to bych tam mohla nacpat všechny a taky to nerozšířím na sci-fi žánr, protože to už by zase bylo až příliš mnoho možností).
Já se nad touto otázkou zamyslela důkladně a můžu říct, že vybrat jen 5 dvojic, jejichž příběh mě vážně chytl za srdce, byl docela oříšek. Když už má člověk něco načteno, tak holt hrozí, že je pak ten výběr těžký.
Zároveň se však neodvažuji nijak hodnotit, který příběh vybraných dvojic je lepší či horší a nějak je seřazovat. Proto tedy čistě subjektivně – zde je pětice romantických linek, které jsem si při čtení užila a ke kterým se ráda vracím, když mě popadne chuť vydat se mimo drsné světy, jakými je třeba Západozemí nebo Malaz.
Beren a Lúthien (Středozem)
Nelze nezačít s dílem profesora Tolkiena, díky němuž mé náctileté já objevilo, že krom povinné četby, dívčích románků nebo dobrodružných klasik, které se mi dostaly do rukou doma, existuje ještě něco lepšího. Že se během četby mohu vydat na cestu, o níž se nemusím rozepisovat, protože fanoušek fantasy, který nezná Středozem, jako by nebyl, že?
A jelikož Tolkienovi vděčím za svoji lásku k fantasy, tak svůj výčet začnu s Berenem a Lúthien. Sice by se dalo říct, že příběh Aragorna a Arwen by měl mít přednost (protože Pán prstenů), ale on toho o nich vlastně pan profesor tolik nenapsal a na filmovém plátně dostali daleko víc prostoru.

Osudová láska smrtelníka Berena a elfí krásky Lúthien, které její vlastní otec nepřál a zadal tak nápadníkovi své dcery nesplnitelný úkol – získat drahocenný klenot silmaril z koruny Temného pána Morgotha, proto podle mě na seznamu být musí. Příběh lásky tak vytrvalé a silné, že přetrvá navzdory všem příkořím a zároveň pohne budoucností celého světa. Navíc i v srdci autora měl tento příběh svoje speciální místo, soudě dle jeho náhrobního kamene, a nám nezbývá než být vděční jeho synovi Christopherovi. Díky jeho práci si dnes můžeme jejich ucelený a srdceryvný příběh přečíst jako samostatnou knihu, a nemusíme hledat v odkazech z Pána prstenů.
Tristran Thorn a Yvaine (Hvězdný prach)
Další dvojicí jsou hrdinové Neila Gaimana, jejichž příběh vlastně na začátku vůbec není o jejich lásce – on je zamilovaný do jiné a slíbí, že jí přinese spadlou hvězdu jako důkaz svojí lásky. Vydá se do čarovného světa Za Zdí, kam mají lidé běžně zakázaný vstup. Co by pro svou vyvolenou neudělal? Když ovšem hvězdu najde, zjistí, že místo kusu vesmírného šutru, který tak trochu očekával, má co do činění s krásnou dívkou, která není vůbec nadšená z představy, že by měla jít s Tristranem jako dar jeho milované Viktorii.

Zpáteční cesta zpoza Zdi však není vůbec jednoduchá a tak spolu Tristran s Yvaine zažijí nejedno dobrodružství. Vzhledem k tomu, že kniha v originále vyšla v roce 1997, tak ani nepovažuji za spoiler, když řeknu, že nakonec najdou i lásku. Na místě, kde by je to ani nenapadlo.
Lady Sibyla Berankinová a Samuel Elánius (Zeměplocha)
Úplně jiný druh lásky představují lady Sibyla a Sam Elánius z pera sira Pratchetta. Láska totiž nemusí být tragická, osudová nebo mladá a plná dobrodružství, aby se k ní člověk rád vracel na stránkách knih.

I když je Sibyla potomkem starého aristokratického rodu, není to žádná křehká květinka, která obráží jeden ples za druhým, protože ji to baví. Ne, je to dobře stavěná ženská, která se nejraději věnuje svému největšímu koníčku a tou je péče o draky v útulku pro ztracené, zatoulané či opuštěnné bahenní draky. A díky tomu se seznámí se Samem, velitelem ankh-morporské Městské hlídky, který zrovna pátrá po jednom drakovi. Časem se jejich vztah přetaví v manželství a Sibyla je Samovi oporou ve většině dalších knih, ve kterých se Městská hlídka objeví. A tohle se mi na nich líbí – je to láska dospělá, zralá a zároveň velice, velice britská.
Geralt a Yennefer (Zaklínač)
Naprostým opakem předchozího páru je zaklínač Geralt a čarodějka Yennefer. Jejich vztah je silně ovlivněn osudem, je vášnivý a plný konfliktů. Také by se dalo říct, že je to vztah poněkud otevřený – sice k sobě ti dva chovají hluboké city, ale to jim nebrání si tu a tam užít i s někým jiným.

V průběhu času žili spolu i odděleně, taky se rozcházeli a zas dávali dohromady. Kdoví, kdyby věděli, co si spolu všechno užijí, třeba by se džinům vyhýbali velkým obloukem (nebo spíš Marigoldovi?). Navzdory všem nástrahám osudu, které je na stránkách knih Andrzeje Sapkowského potkají, si však pořád můžeme být jisti tím, že pro Geralta je Yennefer ta jediná... Je to prostě tak, ačkoliv by si někteří z nás po jeho boku představovali spíš Triss. Čarodějka, která voní po šeříku a angreštu je totiž jen jedna.
A co si budeme – on i takový společný závazek v podobě jistého dítětě překvapení, ke kterému oba velice přilnou, taky sbližuje. Přece jen sdílená starost je poloviční starost, jak říkávaly naše babičky.
Beruška (Buttercup) a Westley (Princezna nevěsta)
A jako poslední do výčtu přidávám Buttercup (knižní překlad jejího jména mi evokuje Ferdu Mravence, proto radši zůstanu u originálního jména) a Westleyho, jejichž příběh se dostal na filmová plátna v dnes už poměrně kultovní adaptaci z roku 1987. Kniha i film nám předkládají lásku v té nejčistší podobě – mladý pár je rozdělen a ona si myslí, že on padl za oběť strašlivému pirátovi. A tak už nedbá na lásku, když ta její umřela, a souhlasí s výhodným sňatkem z rozumu.

Jenže pak ji unesou, Westley vstane z mrtvých a pravá láska je opět na scéně. Ne všem se to však hodí do krámu a tak není nouze o souboje na kordy, smrduté močály, podlé nepřátele a hlavně – nesmíme zapomenout na Iniga Montoyu!
Ale protože je láska Buttercup a Westleyho pravá, věrná a čistá, tak si poradí se všemi úklady, které jim přijdou do cesty, a my se nad tím můžeme dojímat znova a znova.
Ať už tě Valentýn nechává chladným, anebo se na něj těšíš, příběhy o lásce ve fantastických světech umí vtáhnout a vyvolat celé spektrum emocí. Od osudových střetnutí, přes humorné zápletky, až k napínavým zkouškám oddanosti – pokaždé nám připomínají, že i v těch nejpodivuhodnějších říších může srdce najít cestu. Tak si je užij po svém a nech se unášet silou citu napříč stránkami knih, kam se budeš chtít zase vracet.
Můj TOP 5 výběr je tedy jasný. Koho máš mezi oblíbenci ty?
autorka Jana Mrkvicová