Terry Pratchett a jeho knihy mimo Zeměplochu

Dnes je tomu přesně 10 let, co náš trapně kulatý svět opustil spisovatel sir Terry Pratchett na následky Alzheimerovy choroby.
Terry Pratchett (Sir Terence David John Pratchett) se narodil 28. dubna 1948 v anglickém Beaconsfieldu. Už ve třinácti letech napsal svou první krátkou povídku, kterou otiskl školní časopis. Byl tak nadšený psaním, že v sedmnácti odešel ze školy a začal pracovat jako novinář v místních novinách Bucks Free Press. V roce 1971 debutoval románem Kobercové, kde už ukázal svůj osobitý smysl pro humor a náklonnost k fantazii. Své prvotní literární úspěchy dokázal skloubit s prací na plný úvazek, až nakonec v druhé polovině 80. let přešel na dráhu spisovatele zcela.
Největší slávu mu přinesla humoristická fantasy série Úžasná Zeměplocha (v originále Discworld), kterou odstartovala Barva kouzel v roce 1983. Postupně vzniklo 41 románů plných ironie, absurdních situací, satirických narážek a originálních postav, které si získaly miliony čtenářů po celém světě. Pratchett často čerpal inspiraci z vědy, mytologie a popkultury a dokázal humorným stylem propojit zdánlivě neslučitelné prvky. Dlouhodobě podporoval charitativní organizace chránící zvířata, hlavně orangutany, a v roce 1998 obdržel Řád britského impéria (OBE). O jedenáct let později byl povýšen do šlechtického stavu.

V roce 2007 mu lékaři diagnostikovali počínající Alzheimerovu chorobu. Pratchett si však i nadále udržel energii a otevřeně mluvil o tom, jak by společnost mohla lépe podporovat pacienty s touto nemocí. Zároveň pokračoval v psaní – aby zmírnil dopady nemoci, využíval speciální hlasový software pro diktování textu. Zemřel 12. března 2015 ve věku 66 let, ale jeho knížky, poznatelné na první pohled díky sarkastickému humoru, nevšedním nápadům a zálibě v chytře skrývaných parodiích, stále patří k nejoblíbenějším titulům svého žánru.
Terryho dílo není jen Zeměplocha. Za svůj život stihl napsat několik knih a hromadu povídek, které s tímto úžasným světem nesouvisí. O Zeměploše a mé lásce k ní jsem se rozepsal již dříve, teď se ale společně podíváme na knihy, které do tohoto rozsáhlého cyklu nepatří. Pravdou je, že některé tituly lze dnes sehnat jen obtížně. S trochou snahy však stále existuje možnost si celé dílo zkompletovat.
Kobercové
V Koberci to všechno začalo. Svůj první román napsal Terry Pratchett už v sedmnácti letech. Dalších sedm let trvalo, než text znova přepracoval a vydal. V Kobercové už najdeš zárodky toho, co se později stalo Zeměplochou - netradiční nápady, vtipný styl a svébytný svět.

Na začátku byla jen nekonečná rovina. Pak přišel koberec… To je starý příběh, který každý zná a miluje. Nyní je však Koberec domovem mnoha různých kmenů a národů a vzniká nový příběh. Příběh o Frayovi, který zametá stopy zkázy napříč Kobercem. Příběh o moci chtivých mulech - a o dvou bratrech Munrungových, kteří se vydávají na úžasné dobrodružství. Je to příběh, který skončí strašlivě – pokud s tím někdo něco neudělá. Pokud s tím všichni něco neudělají…
Strata
Kin Aradová pracuje jako planetární technik u společnosti pro výstavbu nových světů. Přestože má skvělé postavení, zaměstnání opustí a vydává se na podivuhodnou cestu. V doprovodu čtyřrukého příslušníka civilizace kungů Marca a obludné Stříbřeny objeví místo, o kterém se jí předtím ani nesnilo, plochou Zemi…

Strata je román s prvky sci-fi, ve kterém jsou opět schované první zárodky Zeměplochy. Jde vidět, že ať už napsal Terry na začátku cokoliv, osud ho stále nenápadně pošťuchoval zeměplošským směrem.
Temná strana slunce
Další román smrdící sci-fi a první text, ze kterého už hravě poznáš mistrův styl. Mladík Dom Sabalos má na své straně mnoho výhod. Je dědicem nesmírného majetku a jako jediný mužský potomek mocné dynastie se má stát prezidentem správní rady na planetě Protitoč. Podle staré věštby však má být den jeho jmenování také dnem Domovy úkladné vraždy…

Filuta
Filuta je typickým zeměplošských příběhem, který se však na Zeměploše neodehrává. Doteď vlastně netuším proč. Kdyby se Filuta odehrával v Ankh-Morporku, nic by se nezměnilo. Filutu navíc trochu trápí fakt, že byl psán už v době probíhající nemoci autora a místy je to znát. Postupně ztrácí tempo.

Filuta - dítě ulice a stok a odchovanec nalezince - je oblíbeným příslušníkem komunity chudých obyvatel středu Londýna. Většina z nich se živí činností, která se pohybuje na hranicích zákona. Podobně jako Oliver Twist má ale dar potkávat spíše lidi, kteří jej táhnou nahoru ke slunci než dolů do stoky, i když pravda je, že právě stoky mu dávají živobytí.
Národ
Národ je román, který by se dal zařadit do škatulky young adult fantasy. Mimo to je opět narvaný nečekanými nápady a ikonickým satirickým humorem.

V den, kdy skončil svět... byl Mau na cestě domů z Ostrova chlapců. Brzy se měl stát mužem. Pak přišla vlna - obrovská, táhnoucí za sebou černočernou noc. Přinesla škuner, Sladkou Judy, která na jejím hřebeni přeplula téměř celý ostrov a skončila v pralese.
Série Dlouhá Země
Dlouhá Země je úžasná sci-fi série, na které Terry spolupracoval s britským autorem Stephenem Baxterem. Série vznikla z původní nepublikované povídky Terryho Pratchetta s názvem „The High Meggas“. Původně ji chtěl rozpracovat už při vydání své první zeměplošské knihy Barva kouzel, ale kvůli jejímu úspěchu projekt odložil a pokračoval dál se Zeměplochou.

K nápadu se vrátil až koncem roku 2010 po rozhovoru se svým asistentem a agentem – a následná diskuze se spisovatelem Stephenem Baxterem vedla k rozhodnutí spolupracovat na románu, ze kterého se později stala série pěti knih.
Dlouhá Země je příběhem paralelních světů. Díky objevu jednoduchého zařízení s názvem „vkročovač“ dostalo lidstvo přístup k prakticky neomezenému počtu alternativních Zemí a neomezenému počtu zdrojů. Úžasný nápad, který si užijí milovníci hard sci-fi Stephena Baxtera i odlehčeného psaní Terryho Pratchetta.
Série obsahuje: Dlouhá Země, Dlouhá válka, Dlouhý Mars, Dlouhá utopie a Dlouhý vesmír
Kdepak je má kravička?
Velitel Městské hlídky, Samuel Elánius, je den co den doma v šest hodin, aby mohl malému Samíkovi, kterému byl nedávno jeden rok, přečíst z jeho oblíbené knihy. V šest hodin přesně, i kdyby mu v tom bránilo cokoliv, kdokoliv, či vítr dul a mráz mu v kosti vál… Protože některé věci jsou důležité! Tohle je kniha o čtení knihy, která se změnila v jinou knihu. Všechno ale dobře dopadlo!

Kdepak je má kravička? je sbírka říkánek a pohádek pro malé děti. I když oficiálně nepatří do světa Zeměplochy, opakovaně na ni Zeměplocha odkazuje. Podobně na tom jsou například Bajky barda Beedleho ve světě Harryho Pottera.
Série Johnny Maxwell
Trilogie s Johnym patří mezi prvotiny Terryho Pratchetta, která je plná retro odkazů na devadesátá léta. Je určena spíše mladším čtenářům, ale užije si ji každý milovník Zeměplochy, třebaže s ní nemá vůbec nic společného.

Johnnymu Maxwellovi je teprve dvanáct, ale jeho starosti by mu mohl závidět leckterý dospělý. Jeho rodiče spolu v poslední době nevycházejí právě nejlépe, ve škole má práce až nad hlavu, a ke všemu se ještě stane zvláštní věc, která mu zkomplikuje život. Johnny, jako většina dětí v jeho věku, rád hraje počítačové hry. Když se ve hře Jen ty můžeš zachránit lidstvo dostává do finále a má zničit poslední lodě zlých mimozemšťanů, objeví se na obrazovce jeho počítače vzkaz: „Nestřílejte, vzdáváme se." Mimozemšťané požádají Johnnyho o pomoc proti krvežíznivým lidem, kteří se je snaží vyhubit.
Série obsahuje knihy: Johnny, jen ty můžeš zachránit lidstvo, Johnny a mrtví a Johnny a bomba
Série Vyprávění o Nomech
Nomové jsou maličkými bytostmi, které jakoby vypadly odněkud ze Zeměplochy. Příběh se však odehrává v naší realitě. Je opět plná humoru a nadsázky.

Představte si, že všude kolem vás, skryti před zraky, jsou tisíce malých lidí. Jsou čtyři centimetry vysocí, odvážní, tvrdohlaví a vynalézaví. Jsou to nomové. Nomeové v tomto příběhu žijí pod prkny velkého obchodního domu a nikdy nebyli venku. Vlastně ani nevěří na to, že jsou venku. Ale přicházejí noví nómové - odkud jinud? - a přinášejí s sebou děsivé zprávy: Obchod se zavírá a všechno musí pryč…
Série obsahuje: Velká Jízda/Na cestu, Velký Boj/Na nepřítele a Velký Let/Na shledanou (názvy se liší podle vydání)
Dobrá znamení
Dnes už legendární román, na kterém Terry spolupracoval s Neilem Gaimanem. Začínající spisovatel Gaiman (komiksová série Sandman byla teprve na začátku) jednoho dne rozesílal první verzi svého románu, komu se dalo. Ozval se mu nakonec Terry Pratchett, kterého nápad nadchl. Díky spolupráci dvou geniálních psavců vznikl nadčasový příběh o příchodu Antikrista, který se tak trošku nepovedl. Úspěch byl zaručen. Podle knihy nakonec vznikl i seriál z produkce Amazonu.

V Dobrých znameních sleduješ netradiční dvojici: anděla Azirafala a démona Crowleyho, kteří od počátku věků žijí na Zemi a postupně si oblíbili lidské bytosti. Když Crowley dostane za úkol doručit dítě Antikrista, aby odstartoval Apokalypsu, spojí síly s Azirafalem a pokusí se konci světa zabránit. Jenže kvůli záměně v porodnici se Antikrist ocitá v úplně obyčejné rodině v anglické vesnici Lower Tadfield, kde z něj roste kluk jménem Adam Young – se zvláštními schopnostmi, o nichž zatím netuší.
Nefalšovaná kočka
Nefalšovaná kočka je povídáním o kočkách. Knihu ocení hlavně milovníci koček (mezi které Terry patřil). Knížka je plná Terryho humoru a vtipných ilustrací.

Opravdové kočky nenosí obojky; někdy ovšem na sebe nechají navléci šatičky pro panenku, načež sedí s debilním výrazem v obličeji a pozorně sledují okolí, aby se nakonec jediným mocným skokem vyvlékly z kočárku, čepičky i zástěry najednou. Opravdové kočky nejsou ani jednoznačně sebevědomé, ani jednoznačně neurotické. Jsou tak trochu obojí, úplně jako opravdoví lidé. Opravdové kočky vám klidně snědí puding, drůbky, máslo a vůbec cokoliv, co necháte na stole, pokud nabudou dojmu, že jim to projde.
Povídkové sbírky
Když ještě Terry nebyl slavným spisovatelem na volné noze, musel jako ty nebo já chodit do práce. Svou kariéru tak začal jako novinář v malém plátku, kde musel psát o fotbale a výstavách tuřínu. Brzy však dostal na starost povídkový sloupek, ve kterém se konečně mohl vyřádit. Vznikla tak celá řada textů psaných pod různými jmény, na kterých si piloval svůj osobitý styl.

V posledních letech vyšlo sbírek takových textů několik. Kvalita jednotlivých povídej je různá. Většina z nich však překvapí neotřelými nápady a zvraty. Často se v nich objevují prvky, které známe z Terryho pozdějších prací. Jsou to zajímavé výpravy do začátků jeho kariéry.
Povídkové sbírky: Jedním tahem pera, Mrknutí obrazovky, Pračlověk, který cestoval časem, Ježibabin vysavač a jiné příběhy, Draci na hradě Ruinově, Falešný plnovous vánočního dědečka, Divadlo krutosti
Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou
Na konec jsem si nechal knihu, kterou Terry Pratchett nenapsal. Je to jeho oficiální životopis, který ma na svědomí jeho dlouholetý přítel a asistent Rob Wilkins. Kdo jiný by jej mohl napsat, než člověk, který byl po Terryho boku po většinu jeho spisovatelského života.
V roce 2015, kdy Terryho definitivně přemohla degenerativní choroba mozku, stihl svému osobnímu asistentovi nadiktovat nějakých 24 tisíc slov a došli do roku 1979. Dál už to bylo na Wilkinsovi.

Terry v jeho slovech je nesmírně plodný člověk, který miloval slova, včelaření, staré věci nebo zahradničení. Byl to však taky někdo, se kterým často nebyla jednoduchá spolupráce. Lidi miloval spíš z povzdálí a nebál se jim říct do očí i nepříjemné pravdy.
Wilkinsovi se podařilo „nakreslit“ obraz obyčejného člověka, který byl sice v mnoha ohledech geniální, ale měl i své chyby. Je to životopis se vším všudy, včetně opravdu smutného a pomalého konce, který i po deseti letech propláče každý fanoušek.
autor Karel Krajča