Co si vzít na fantasy larp? Základní kostým a výbava

Budiž pozdraveni všichni, kdo se rozhodli začít s larpem, i ti, kteří se mu už nějakou dobu aktivně věnují.
Dáváš dohromady svůj první kostým na fantasy LARP? Nebo se chystáš svoji larpovou výbavu obohatit o pár nových kousků? Jsi tu správně! Aby sis hru užil/a naplno, je důležité mít správný kostým, vhodnou zbraň i další výbavu.
Pár cenných rad do začátku
Na úvod jedna základní rada pro nováčky – začni zlehka. Pokud se zrovna chystáš na první akci a dáváš dohromady výbavu, měj na paměti, že v jednoduchosti je krása! Je sice naprosto pochopitelné, že svým zevnějškem chceš oslnit a vypadat na larpu co nejlépe. Přesto se vyplatí ze začátku při výběru kostýmu nekupovat všechno hned najednou, a to především proto, že nevíš, jestli tě larp bude opravdu bavit a budeš se mu věnovat dál.
Do začátku je nejlepší jednoduchý univerzální kostým, např. sedláka nebo poutníka, který zrovna začal svoji cestu za slávou, který můžeš postupně tunit k dokonalosti – třeba podle toho, jak se tvá role bude vyvíjet či měnit. S prvním nákupem kostýmu a vybavení ti může pomoct Kuba a jeho výběr zboží Poprvé na larp. Chceš-li se jej na něco zeptat, můžeš s ním pokecat na našem Discordu, konkrétně v sekci #cosplay-larp.
Důležitý je i setting larpu. Tvůj kostým by měl odpovídat světu hry, ale zároveň by měl být pohodlný a praktický.

Základ fantasy kostýmu
Základní oblečení nemusí být na první pohled ničím zvláštní, pokud však provedeš pár vlastních úprav, můžeš i z jednoduchého kostýmu vykouzlit unikátní kousek.
Kostým pro muže
Běžné oblečení zahrnuje tuniku / košili, kalhoty, případně i plášť. Základ lze později doplnit o doublet či tabard.
Kostým pro ženy
Základ dámského kostýmu má více variant. Dámy, které se boje nezúčastní, si mohou vybrat mezi jednoduchostí, např. jednodílné středověké šaty Judit, a možností kombinovat: spodnička a zástěra či svrchní šat surcotte. Ženy z lidu si mohou obléct sukni s tunikou a živůtkem. Ženám v boji doporučujeme kalhoty s tunikou, případně s živůtkem či vestou, které přidají kostýmu na ženskosti.
Kostým pro děti
Jelikož se mezi námi vyskytují i hrdinové menšího vzrůstu, máme pro ně ušity jednoduché leč kvalitní dětské kostýmy pro hobity a hobitky, sestávající se z kalhot nebo sukýnky a košile s vestičkou či živůtkem. Nechybí ani dětmi tolik oblíbený pláštík s kapucí.
Do začátku může být dobrou volbou jednodílný kostým, např. dámské šaty a mnišská kutna. Ale taky se může vyplatit i vrstvení, které umožní větší variabilitu kostýmu, třeba pro různé akce.

Nezbytné doplňky ke kostýmu
Naprosto nezbytným doplňkem je opasek. Ačkoli to tak na první pohled nemusí vypadat, je opasek jednou z nejdůležitějších částí tvého oděvu. Proč?
Protože na něm budeš mít neustále něco zavěšeno: zbraň, toulec s šípy, měšec s mincemi nebo taštici se všemi nezbytnostmi 21. století. Dámy, které odmítají bojovat a raději spravují majetky a léči raněné, mohou mít u opasku pouzdro na elixíry a pompadůrku pro své každodenní maličkosti.
Doplňky, které povýší kostým na další úroveň
Naprostá většina larperů chce vdechnout svému oděvu trochu života. Personalizovat jej, jinak řečeno dát najevo, že tohle jsem já. Využít můžeš většinu zboží z naší DIY nabídky s různorodým materiálem a nářadím pro vlastní výrobu. Najdeš zde vskutku všechno možné: kožešinové lemy, metráž látek, modelovací hmoty, zdobené přezky na opasek a plášťové spony, ale taky rolničky a další maličkosti.
Chceš-li spíše hotové doplňky, k obohacení tvého kostýmu mohou posloužit kožené nátepníky, čelenky a jiné pokrývky hlavy i fantasy šperky, které mohou kromě magických účinků taky zvýšit tvůj společenský status.
Kostým máš připraven, ale ještě tomu něco chybí? Možná to doladí nějaký stylový make-up, jizvy na tváři, vousy nebo paruka, a možná by tvému oděvu slušela i špína a krev. To už záleží na tom, za jakou postavu budeš hrát.

Obuv = samostatná kapitola
Spousta pořadatelů ti sice na larpu povolí nosit tenisky nebo mokasíny, přesto doporučuji zainvestovat po nějaké době do autentického páru bot. Dobová obuv je vyrobena z kvalitní kůže a při správné údržbě vydrží léta.
Jako boty prostého lidu sloužily ve středověku takzvané krpce neboli kožené střevíce, které se hodí téměř ke každému kostýmu. Do větší zimy a mokra, nebo do bitvy je lepší mít koženou kotníkovou obuv.
Boty můžeš pro větší pohodlí doplnit o onuce a pokud nechceš, aby ti plandaly kalhoty kolem kotníků, pořiď si i pár ovinovaček.
Výběr zbraně na LARP
Pro začátek je nezbytné rozhodnout se, s jakým typem zbraní chceš bojovat, zda preferuješ boj z blízka, nebo se naopak cítíš lépe s lukem.
Důležité je taky zjistit, jaké typy zbraní jsou povolené pro akci, které se chceš účastnit. Podle toho se můžeš rozhodnout pro koupi zbraně dřevěné, nebo měkčené. Osvědčenou klasikou je samozřejmě meč. Je však dobré vědět, že lze bojovat například i s palcátem, sekerou, kopím, nebo s válečným kladivem.
Co se týče zbraní latexových, tam se může hodit dýka, případně zbraně vrhací (sekera, korbel a další roztodivné předměty). Latexový meč nebo sekeru ovšem na začátek larpové kariéry nedoporučuji, jsou vhodné spíše pro cosplay jako rekvizita, než jako měkčená zbraň do bitvy. Zbraně s latexovým nátěrem bývají poměrně drahé a náročné na údržbu. Vždy před akcí a po ní, čas od času i průběžně, je nutné impregnovat čepel i rukojeť fixačním sprejem, aby se barva neloupala.

Do boje nejen se zbraní, ale taky se zbrojí
Do začátku si nejspíš vystačíš jen s nátepníky a rukavicemi. Ruce budou pravděpodobně trpět nejvíc a investice do jejich ochrany se vyplatí. Lučištníci jsou sice samostatná kapitola, základem je však taky ochrana rukou pomocí chráničů prstů a zápěstí.
Opět je třeba zkontrolovat, jaká zbroj je na akci vyžadována. Může se stát, že bude povinná ochrana hlavy a trupu, v takových případech dobře poslouží kožená nebo železná helma, pod ní batvat, a na tělo gambeson (prošívanice).
A nyní k trochu pokročilejší výstroji. Pro mnohé válečníky na larpech a dřevárnách je důležitá pohyblivost a obratnost víc než cokoli jiného. Právě pro ně je jako stvořená kožená zboj. Neváží příliš, poskytuje dostatek ochrany, a navíc vypadá i v chaosu bitevní vřavy naprosto skvěle. Zároveň můžeš tuto zbroj doplnit o nátepníky, kožený nákrčník nebo náholenice. Koženou zbroj můžeš taky kombinovat s prvky plátové zbroje.

Další vybavení
Jen kostým nestačí! Tady je antisklerotický seznam věcí, které zpříjemní každý larp, nebo pomůžou k větší autenticitě při role play:
- Dobové nádobí – pohár či roh na pití, miska a lžíce.
- Stylové zateplení – vlněná deka se hodí vždycky, navíc zahřeje i ve vlhku.
- Kvalitní zavazadla – žebradlo, torna či plátěný batoh.
- Dobové svícení – louče a lucerny, křesadlo pro rozdělání ohně.
- Flakónky na tisíc jeden způsobů (elixírů a lektvarů není nikdy dost).
Slovo závěrem: Proč si pořídit výbavu na larp v imago?
Víš, že imago před 20ti lety začalo jako Fantasyobchod specializující se na vlastní výrobu larpového vybavení? Ačkoliv se nám od těch dob sortiment krapet rozrostl, tento koncept přetrvává dodnes a velká část zboží se vyrábí ručně v naší dílně.
Kvalita a spolehlivost produktů je díky vlastní výrobě zaručena, navíc poskytujeme výrobu na míru. Důležitou roli hraje taky pestrý výběr zboží a přátelský přístup k zákazníkům. Což mě vrací na začátek článku – ať jsi v larpu nováčkem, nebo ostříleným veteránem, najdeš na imago všechno možné – základní vybavení, kuriozity i propracované kostýmy.
autoři Jakub Šenkeřík a Kryštof Halfar